فرابین پندار ، طراحی سایت در تبریز ، سئو وب سایت

آموزش کامل گوگل وبمستر تولز | راهنمای تصویری گوگل سرچ کنسول ۲۰۱۸

آموزش کامل گوگل وبمستر تولز | راهنمای تصویری گوگل سرچ کنسول ۲۰۱۸


گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول چیست؟

اگر نام گوگل وب مستر تولز برایتان آشناست، احتمالا اطلاعاتی هم در مورد این ابزار تحت وب گوگل دارید. از آنجایی که ابزار گوگل وبمستر تولز نه تنها برای وبمستران بلکه برای متخصصین سئو، متخصصین بازاریابی دیجیتال، مالکین کسب وکارها و توسعه دهندگان هم ابزار کارآمدی است، گوگل در سال ۲۰۱۵ در کنار وبمستر تولز فعلی، نسخه جدید از آن را با نام گوگل سرچ کنسول عرضه کرد که تفاوت هایی جزئی به خصوص در گزارش ها با وبمستر تولز دارد.

گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل وبمستر تولز و نسخه جدیدش یعنی گوگل سرچ کنسول، برخلاف گوگل آنالیتیکس که آمارهایی را درباره بازدیدکنندگان در اختیار شما قرار می دهد، روی وضعیت خود سایت در گوگل تمرکز دارند. به عنوان مثال چه تعداد از صفحات شما ایندکس شده است؟ برای چه کلماتی در گوگل دیده می شوید؟ کدام صفحات و کلمات عملکرد بهتری دارند؟ و اطلاعاتی از این دست که به شما کمک می کنند وضعیت سایت خود را در گوگل بهبود دهید.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/g2-600x400.jpg

چرا از استفاده از وبمستر تولز اهمیت دارد؟

به این یک دلیل هم که شده، باید از وبمستر تولز استفاده کرد

همانطور که گفتم، گوگل وبمستر تولز آمارهای مهمی را در مورد وضعیت وبسایت در اختیار شما قرار می دهد که استفاده درست از آنها می تواند به بهبود وضعیت سئوی سایت کمک زیادی بکند.

به عنوان مثال می توانید نرخ کلیک یا CTR مطالب را مشاهده کنید و با تغییر و تست عنوان های جایگزین ترافیک بیشتری را دریافت کنید.

اما یکی از مهمترین فواید استفاده از گوگل سرچ کنسول یا همان گوگل وبمستر تولز این است که می توانید با گوگل در ارتباط باشید و از جریمه های ناگهانی گوگل تا حد زیادی در امان بمانید.

حتما بخوانید: صفحه فرود یا لندینگ پیج چیست؟ بررسی نمونه لندینگ پیج های ایرانی و خارجی

اگر شما مرتکب تخلفی از دید گوگل شوید، گوگل پیش از آنکه شما را جریمه کند اخطاری را در گوگل وبمستر تولز برای شما ارسال می کند واین فرصت برای شما وجود دارد که در راستای اخطار دریافت شده اقدامی انجام دهید و از پنالتی گوگل در امان باشید.

گوگل علاوه بر ارسال اخطارهای احتمالی، پیشنهاداتی را نیز در جهت بهبود وضعیت سایت و سئوی آن برای شما ارسال می کند که مسلما عمل کردن به آنها مفید خواهد بود.

پس در حالت کلی می توان گفت که اهمیت گوگل وبمستر تولز در دو چیز است، اول دریافت آمار و اطلاعاتی از وضعیت سایت که می تواند به سئوی سایت کمک کند و دوم امکان ارتباط با گوگل در جهت دریافت پیشنهادات و اخظارهای احتمالی و در امان ماندن ازجریمه های ناگهانی.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/g3-600x400.jpg

ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز

قدم اول : ورود به سایت گوگل وبمستر تولز

در اولین قدم لازم است که google webmaster tools یا google search console را در گوگل سرچ کنید و یا از اینجا وارد سایت شوید. دقت داشته باشید که گوگل سرچ کنسول و گول وبمستر تولز هر دو یک ابزار هستند، و ثبت نام در یکی از آنها یعنی ثبت نام در هردوی آنها، اما با هر دوی آنها می توانید آمار سایت را مشاهده کنید.

من در اینجا تمام آموزشها را روی نسخه جدیدتر یعنی گوگل سرچ کنسول به شما ارایه می دهم و تنها در برخی موارد که لازم است به سراغ نسخه قدمی یعنی وبمستر تولز می روم.

پس از ورود به سایت صفحه زیر را مشاهده می کنید که باید روی گزینه Start Now کلیک کنید و با حساب جیمیل خود وارد ابزار سرچ کنسول شوید(باید یک حساب جیمیل داشته باشید).

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/s1-608x308.jpg

قدم دوم: ثبت سایت یا همان Property در سرچ کنسول

پس از ورود به گوگل سرچ کنسول، همانند تصویر زیر یک پیغام خوش آمدگویی به شما نمایش داده می شود و از شما درخواست می شود که یک پروپرتی( منظور همان سایت) را به سرچ کنسول اضافه کنید.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/g5-300x200.png

اگر به تصویر بالا دقت کنید، زیر گزینه find out more خط کشیده ام. لطفا روی آن کلیک کنید و صفحه باز شده را مطالعه کنید.

هر آدرس سایت در سرچ کنسول یک پروپرتی محسوب می شود و نکته مهم این است که از دید سرچ کنسول و البته از دید گوگل آدرس یک سایت با www و آدرس همان سایت بدون www دو آدرس کاملا مجزا حساب می شوند.

پس وقتی سایت شما با www و بدون www در دسترس باشد و در نتایج دیده شود، گوگل اینگونه تصور می کند که سایت شما از طریق دو آدرس مجزا در دسترس قرار دارد و به نظر اون یکی از سایت ها محتوای سایت دیگر را کپی کرده است و این برای سئو سایت دردسر ساز است.

اگر روی گزینه find out more کلیک کنید، گوگل از شما می خواهد که یک بار سایت خود را با www ثبت کرده و روی گزینه Add Property کلیک کنید. یک بار هم بدون www این کار را انجام دهید. دقت داشته باشید که اگر سایت شما هم با htttp و هم با https در دسترس باشد در نتیجه سایت شما در چهار حالت زیر در دسترس است و در نتایج گوگل دیده می شود.
http://www.yourdomain.com

http:yourdomain.com

https:www.yourdomain.comhttps://yourdomain.com

پس لازم است که هر چهار حالت را به گوگل معرفی کنید و در نهایت مشخص کنید که آدرس پیشفرض که مایل هستید با آن آدرس در نتایج گوگل دیده شوید کدام است . به این شکل گوگل دیگر حالت ها را نادیده می گیرد و سایت شما آسیبی از نظر سئو نخواهد دید. در قدم چهارم به چگونگی تعیین آدرس پیشرفض می پردازیم.

قدم سوم : تایید مالکیت دامین

پس از اضافه کردن سایت، همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، وبمستر تولز از شما میخواهد که مالکیت خود نسبت به آدرس وارد شده را ثابت کنید. به این منظور از شما درخواست می کند که یک فایل html را در ریشه سایت خود قرار دهید، به طوری که فایل مورد نظر به صورت زیر در دسترس باشد.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/g6-300x200.png

در تصویر بالا اگر به سمت پایین اسکرول کنید مشاهده می کنید که وبمستر تولز روشهای دیگری را هم برای تایید مالکیت پیشنهاد داده است که روش اول، روش پیشنهاد شده است.

قدم چهارم : تعیین آدرس پیشفرض یا Preferred Domain

در قدم دوم، در مورد افزودن پروپرتی ها گفتیم و در آخر اشاره کردیم که باید همه آدرس هایی را که سایت شما با آنها در دسترس است به عنوان یک پروپرتی جداگانه به وبمستر تولز معرفی کنید و در نهایت مشخص کنید که پروپرتی پیشفرض کدام است، یعنی سایت شما با کدام آدرس باید در نتایج جستجو دیده شود.فرض کنیم شما دو پروپرتی یکی با www و دیگری بدون www را در سرچ کنسول اضافه کرده اید. برای مشخص کردن پروپرتی پیشفرض، از گزینه های منوی کناری سرچ کنسول، گزینه Go to Old version را انتخاب می کنیم.( من هنوز انجام این کار در ورژن جدید را پیدا نکرده ام پس از طریق ورژن قدیمی این کار را انجام می دهم).

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/g7-600x400.png

پس از ورود به نسخه قدیمی، همانند تصویر زیر از منوی کشویی بالا یکی از پروپرتی ها را انتخاب می کنیم، به طور مثال پروپرتی بدون www را انتخاب می کنیم.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/s2-612x308.jpg

سپس همانند تصویر زیر روی آیکون تنظیمات کلیک می کنید و گزینه setting را انتخاب می کنید.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/s3-612x308.jpg

پس از ورود به صفحه تنظیمات، باید مشخص کنید که سایت شما با چه آدرس پیشفرضی در نتایج دیده شود، که من در اینجا حالت بدون www انتخاب کرده ام. شما می تونید با www را انتخاب کنید، تفاوتی نمی کند، مهم این است که یکی را انتخاب کنید.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/s4-612x308.jpg

پس از انجام این کار لازم است که مجدد از منوی کشویی بالا پروپرتی دیگر را انتخاب کنید و در پروپرتی جدید هم به گوگل یادآور شوید که میخواهید چطور در نتایج دیده شوید. در همه پروپرتی ها باید یک حالت را به عنوان پیشفرض انتخاب کنید. البته برخی می گویند برای یک پروپرتی انجام شود کافی است، اما انجام آن قطعا ضرری نخواهد داشت.

قدم پنجم : افزودن site map به سرچ کنسول

بدون تعارف، اگر سایت کوچکی هستید، نیازی به ثبت نقشه سایت در وبمستر تولز ندارید. اما اگر سایت نسبتا بزرگتری هستید، مثلا یک سایت فروشگاهی که صفحات زیادی دارد، واجب است که نقشه سایت خود را در سرچ کنسول گوگل وارد کنید.

توصیه من: در هرحال نقشه سایت را اضافه کنید، اضافه کردن آن ضرری نخواهد داشت.

برای انجام آن ابتدا باید نقشه سایت خود را به دست آورید، اگر از وردپرس و افزونه yoast Seo استفاده می کنید. می توانید نقشه سایت خود را در این افزونه مشاهده کنید، نقشه سایت یک آدرس دارد که در ادامه آدرس سایت قرار می گیرد، یک نمونه آدرس نقشه سایت به شکل زیر است.

http://yourdomain.com/sitemap_index.xml

پس از به دست آوردن آن باید همانند تصویر زیر وارد بخش site map در سرچ کنسول شوید و آدرس نقشه سایت را در محل مشخص شده وارد کرده و submit کنید. اگر آدرس نقشه درست باشد، در کادر پایین تصویر وضعیت نقشه سایت موفقیت آمیز خواهد بود.

https://farabinpendar.com/wp-content/uploads/2019/03/S5-600x400.jpg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرابین پندار تبریز

فرابین پندار تبریز | طراحی ، اجرا ، سئو و پشتیبانی وب سایت