اقتصادی ترین طراحی برای سایت خود را از ما بخواهیدمشاهده دمو

فرابین پندار ، طراحی سایت ، سئو سایت

بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست ؟


بک لینک چیست ؟

شاید شما هم با کلمه بک لینک بسیار برخورد کرده اید و اطلاعات کافی در رابطه با آن ندارید .

امروز در این مقاله قصد داریم به توضیح این موضوع بپردازیم که بک لینک چیست و چرا باید از بک لینک ها استفاده کنیم و چگونه بک لینک بسازیم؟

و اینکه بک لینک ها چه زمانی مفید هستند و چه زماتی می توانند بر علیه ما باشند.

به عبارت ساده بک لینک عبارت است از قرار گرفتن آدرس سایت ما در یکسری سایت های دیگر که باید یک سری شرایط را داشته باشند و نه لزوما هر سایتی . اما فلسفه تولید بک لینک در ایران با آنچه که خود گوگل گفته است کاملا فرق می کند.

فلسفه بک لینک

همان طور که کمی شاید فهمیده باشید یک لینک یا همان لینک سازی مربوط به سئو وب سایت می شود و در واقع یک مرحله از پروسه سئو است . اما چرا گفتیم که مقوله لینک سازی در ایران متفاوت است.

در حالت کلی گوگل زمانی که یک سایت بک لینک های معتبر داشته باشد ( دقت کنید که از کلمه معتبر داریم استفاده می کنیم نه لزوما هر لینکی ) آن وب سایت را معتبر تر خواهد شناخت و در نتایج آن را بالا خواهد آورد اما این اعتبار از نظر گوگل باید به وب سایت داده شود نه اینکه برای آن تولید شود .

اگر کمی گیج شدید اجازه دهید کمی موضوع را بهتر توضیح دهیم .

زمانی که کاربری از وب سایت شما دیدن می کند و از مطالب آن استفاده می کند اگر این مطلب مورد پسند وی واقع شود مطلب شما را در سایر وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی به اشتراک خواهد گذاشت در نتیجه شما از آن وب سایت یا شبکه اجتماعی یک لینک دریافت خواهید کرد که باعث افزایش اعتبار شما خواهد شد.

اما متاسفانه در کشور ما به دلایلی این کار به آن صورت انجام نمی شود و به دلایل رقابتی یا خساستی ، لینک سایت ها به آن صورت توسط کاربران منتشر نمی شود که یک واقعیت است.

پس چاره بک لینک سازی در ایران چیست ؟

جواب ساده است . باید خودمان بک لینک بسازیم . که صد البته این بک لینک سازی در حال حاضر یک منبع درآمد هم برای سایت های بزرگ می باشد .

روش های ساخت بک لینک متفاوت است و از راه های رایگان و پولی می توان بک لینک ساخت . اما یک نکته مهم که هم بر اساس تجارب و هم بر اساس نظر عده زیادی از سئو کاران است این است که :

همیشه بک لینک را به مرحله آخر کار موکول کنید !

تا زمانی که وب سایت شما از لحاط پارامتر های سئو تنظیم نشده باشد و ساختار و OnPage SEO آن بهینه نشود بک لینک و لینک سازی برای وب سایت شما بیهوده خواهد بود . مثل اینکه محل طلا را می دانیم و بدون ابزار و با دست می خواهیم زمین را بکنیم !

پس در وهله اول به فکر بک لینک و لینک سازی نباشید . بسیاری از سایت هایی که صفحات اول را تسخیر کرده اند شاید فقط 50 لینک داشته باشند و برخی شاید 1.000.000 لینک که نشان می دهد صرفا بک لینک های زیاد موجب فتح صفحه اول نمی شود .

روش های ساخت بک لینک

برای ساخت بک لینک روش های مختلفی وجود دارد . روش های رایگانی هستند که از آن طریق می توانید بک لینک های دائمی بگیرید . یکی از این روش ها که معمولا در ایران هم زیاد مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از سرویس های وبلاگ دهی است . سیسیتم های وبلاگ دهی مثل blogfa , rozblog , persianblog , blog  و… که چندین و چندتا هستند و شما می توانید به نام وب سایت خود یا به نام های دیگر برای خود وبلاگ بسازید و از داخل آنها به وب سایت خود یا صفحه مورد نظر لینک بدهید.

نکته بسیار مهمی که در رابطه با لینک سازی از طریق وبلاگ وجود دارد :

هرگز به وبلاگی که از آن به سایت خود لینک داده اید از داخل سایت متقابلا به  آن لینک ندهید چرا که گوگل متوجه خواهد شد که شما مالک آن وبلاگ هستید و دارید برای خودتان و جهت بالا بردن اعتبار لینک سازی می کنید . پس در روش  وبلاگی حتما یک طرفه لینک بسازید. 

روش های رایگان بعدی استفاده از شبکه های اجتماعی است که می توانید از داخل آن ها به وب سایت خود لینک بدهید و درواقع مطالب خود را در صفخاتتان منتشر کنید اما برخلاف وبلاگ ها می توانید در مورد شبکه های اجتماعی لینک سازی دو طرفه را انجام دهید که بسیار هم رواج دارد و حتما دیده اید که داخل وب سایت های مختلف لینک شبکه های اجتماعی خودشان را هم برای کاربران سایت قرار می دهند.

راه دیگری که برای ساخت بک لینک رایگان است استفاده از فروم ها وانجمن ها است که می توان در فروم ها وانجمن هایی که مربوط به سایت شما فعالیت می کنند و در رابطه با موضوعی مشکل دارند با ذکر آدرس سایت خود کاربران را جهت حل آن مشکل به وب سایت خود معرفی کنید تا از این طریق هم خودتان را معرفی کنید و اگر مشکلات کاربران واقعا حل شود حتما مقالات بعدی سایت شما را هم پیگیری خواهند کرد.

البته قسمت نظرات سایت های دیگر هم نوعی منبع رایگان برای ساخت بک لینک هستند که زیاد توصیه نمی شود و اکثرا از نوع nofollow هستند که در ادامه در رابطه با نوفالو و فالو توضیح خواهیم داد.

انواع بک لینک :

حالا بیایید کمی هم راجب بک لینک دائم و بک لینک موقت صحبت کنیم.

بک لینک دائم ، عبارت است از بک لینکی که مدت ماندگاری آن در سایت مقابل حداقل بیش از 2 سال باشد . یعنی ما مطمئن هستیم که آدرس وب سایت یا صفحه مورد نظر ما حالا حالا ها در آن سایت وجود دارد و پاک نمی شود .

این گونه بک لینک ها ارزش زیادی دارند و توصیه این است که حدالامکان اگر می خواهیم با لینک سازی رتبه سایت را بالا ببریم بک لینک های دائمی بسازیم.

نوع دیگر بک لینک که بک لینک های موقت هستند مدت زمان اعتبار کمتری دارند مثلا 1 روز تا 1 ماه یا 6 ماه . این بک لینک ها احتمالا اگر حدس زده باشید مریوط به بنر ها یا متن های تبلیغاتی هستند که وب سایت های مختلف داخل وب سایت های بزرگی که تبلیغات قبول می کنند منتشر می کنند که بسته به بودجه پرداختی آن ها زمان بندی می شود .

این نوع بک لینک نمی تواند یک لینک مفید برای سایت ما باشد و صرفا جهت فراخوانی کاربران و افزایش بازدید و دیده شدن و یا مثلا افرایش فروش است .

در چه سایت هایی بهتر است بک لینک بسازیم ؟

یک موضوع بسیار مهم که اکثریت از آن غافل هستند این است که در هر جایی که می رسند بک لینک می سازند و آدرس خود را منتشر می کنند . برای ساخت بک لینک باید دو موضوع را بررسی کنید :

1.اعتبار دامنه و اعتبار آن صفحه که اصطلاحا Page authority , Domain authotity گفته می شود که اعتبار آن دامنه و اعتبار آن برگه است که می خواهید در آن لینک بسازید .

2.مرتبط بودن آن وب سایت با وب سایت خودتان

بند اول که مربوط به اعتبار دامنه و اعتبار صفحه است موضوع بسیار مهمی است. وب سایت moz.com که مربوط به سنجش اعتبار دامنه و اعتبار صفحه است یک ابزار در اختیار شما قرار میدهد که از آن طریق می توانید اعتبار سایت یا صفحه مورد نظر را سنجیده و در داخل آن بک لینک بسازید.اعتبار از 0 تا 100 است و هرچه این عدد به 100 نزدیکتر باشد یعنی آن سایت یا صفحه اعتبار بیشتری دارد و اگر بتوانید داخل آن بک لینک بسازید متقابلا گوگل به شما هم اعتبار خواهد داد.

موضوع دوم مرتبط بودن سایت ها با وب سایت شماست . اگر شما یک وب سایت ساختمانی دارید و وب سایتی که مربوط به فروش تجهیزات پزشکی است یک لینک به شکل دائم تولید می کنید اما یک نکته مهم یادتان می رود..!

درست است که شما یک بک لینک و به صورت دائمی ساخته اید اما این بک لینک در سایتی تولید شده است که ارتباط موضوعی با وب سایت شما ندارد و در یک حوزه کاملا متفاوت در حال فعالیت است.پس این موضوع را هم هنگام ساخت بک لینک حتما در نظر داشته باشید.

همیشه به خاطر داشته باشید که کمیت بک لینک ها اصلا ملاک نیست . شما باید بک لینک با کیفیت بسازید نه لزوما هر بک لینکی که بعد ها باعث اسپم شناخته شدن سایت شما و حتی پنالتی شدن شود.

مفهوم اسپم :

وقتی می گوئیم اسپم در حالت عامیانه بدین معنی است که یک وب سایت در حال فعالیت های مرتبط یا غیر مرتبط است و بیش از اندازه در حال نشان دادن خود است . این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر یخواهید بیش از حد خود را به گوگل نشان دهید جریمه می شوید!!

بله جریمه !

برای مثال روزانه 10 تا 100  لینک می خواهید بسازید که کار بسیار وحشتناکی است و حتما اسپم می شوید . در وهله اول فراموش نکنید که سئو یک پروسه زمان بر و نیازمند صبر و تحمل و دقت است . به همین دلیل نمی توان سایتی را یک روزه یا یک ماهه سئو کرد و بالا آورد مگر با روش های سئو سیاه .

تعداد لینک استاندارد که می توان برای سایت به شکل اصولی ایجاد کرد روزانه 2 بک لینک آن هم با شرایط گفته شده است.

در بحث لینک سازی یاز هم تاکید داریم که عجله نکنید و بعد از اتمام تمام مراحل سئو به سراغ لینک سازی بروید . در این مقاله قصد داشتیم تا شما را اندکی با مفهموم بک لینک آشنا کنیم.

در مقالات آتی سعی خواهیم داشت بدر رابطه با شرایط تولید بک لینک بیشتر و به تفصیل صحبت کنیم.مباحثی مثل بک لینک های فالو و نو فالو و اسپم شدن با ساخت بک لینک توسط رقبا و..

گروه مهندسی شرکت فرابین پندار تبریز


شرکت فرابین پندار، طراحی سایت در تبریز، طراحی سایت، سئو سایت، پشتیبانی سایت، طراحی اپلیکیشن

با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرابین پندار تبریز

فرابین پندار تبریز | طراحی ، اجرا ، سئو و پشتیبانی وب سایت