اقتصادی ترین طراحی برای سایت خود را از ما بخواهیدمشاهده دمو

فرابین پندار ، طراحی سایت ، سئو سایت

ریدایرکت چیست

ریدایرکت چیست


کاربرد ریدایرکت

ریدایرکت در واقع انتقال آدرس سایت به صفحه جدید می باشد به طوری که آسیبی به رتبه و جایگاه سایت شما در موتورهای جستجو وارد نشود.

شرکت طراحی سایت فرابین پندار در این مقاله سعی دارد شما را با مفهوم ریدایرکت آشنا نماید.

فرض کنید شما صاحب یک سایت فروشگاهی یا خبری هستید که روزانه تعداد زیادی بازدید از سایت شما به عمل می آید.

تا زمانی که آدرس سایت شما ثابت باشد بازدیدکنندگان می توانند به آسانی به سایت شما دسترسی داشته باشند، ولی اگر شما بخواهید به آدرس سایت خود نظم و ترتیب بدهید یا بنا به دلایلی دامنه سایت خود را عوض کنید دیگر بازدیدکنندگان گذشته خود را از دست خواهید داد.

پس به منظور حفظ اعتبار و رتبه سایت خود می توانید اطلاعات خود را به دامنه جدید انتقال دهید.

در دنیای سئو ، ریدایرکت یا انتقال دامنه به صفحه جدید، به روشی ابلاغ می شود که کابران و موتورهای جست و جو را به آدرس جدید انتقال می دهند.

ممکن است شما صفحاتی را داشته باشید و بخواهید بخشی یا کل آن را از صفحه farabinpendar.com به صفحه farabinpendar.com/url1   انتقال دهید به طوری که ارزش محتوای سایت خود را  حفظ نماید که ریدایرکت به همین منظور مورد استفاده قرار می گیرید.

ریدایرکت ها در واقع با توجه به نوع استفاده آن به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

  • ریدایرکت 301: بازدیدکنندگان و موتورهای جست و جو را به طور دائم به صفحه جدید انتقال می دهد.
  • ریدایرکت 302: بازدیدکنندگان و موتورهای جست و جو را به طور موقت به صفحه جدید انتقال می دهد و بعد از مدتی دوباره آن ها را به صفحه اصلی هدایت می نماید.

علاوه بر روش ریدایرکت 302 می توان از ریدایرکت 307 نیز برای انتقال موقت صفحات استفاده نمود که رفتاری مشابه با ریدایرکت 302 دارد اما  توصیه می کنیم از این روش زیاد استفاده ننماید.

مهم ترین شرایطی که استفاده از ریدایرکت 301 را مهیا می سازد می توان به تغییردامنه سایت به طور دائمی، فعال سازی گواهی ssl ، تغییر آدرس یک صفحه با محتوای آن ، حذف یک یا چند صفحه و انتقال اعتبار آن به صفحات مرتبط اشاره نمود.

انواع روش های Redirect

روش Meta Refresh برخلاف دو روش بالا که از سمت سرور استفاده می کردند درسطح  صفحات وب صورت می گیرد که نسبت به روش های فوق از سرعت پایین برخوردار می باشد و ارزش سئو این روش کمتر می باشد.

اگر وارد سایتی شدید و با پیغام ” اگر تا چندثانیه دیگر به طور خودکار وارد نشدید اینجا کلیک کنید بدانید ” از روش فوق برای تغییر آدرس استفاده شده است.

استفاده از این روش به دلیل نوسانات زیاد در انتقال لینک ها و تاثیر مستقیم لینک ها بر سئو پیشنهاد نمی شود.

آخرین نوع ریدایرکتی که به شما معرفی می کنیم استفاده از Rel=Canonical می باشد. این نوع روش برای انتقال صفحات ، کاملا مستقیم عمل کرده و به ریسپانس کد احتیاجی ندارد.

در حقیقت روش فوق در متا تگ های سایت قرار می گیرد و در سطح سرور انجام نمی شود.

اگر صفحاتی قرار است به طور دائم حذف شوند توصیه می شود از روش ریدایرکت 302 استفاده نکنید، که با این کار مانع انتقال اعتبار صفحات حذف شده به صفحه جدید می شوید و پس از مدت اندک اطلاعات سایت شما از دیتا بیس های موتورهای جست و جو حذف خواهد شد.

برخی مدیران وب سایت ها متاسفانه اقدام به ریدایرکت صفحات حذف شده بر روی اندیکس می نمایند که کار اشتباهی می باشد.

امروزه الگوریتم های پیچیده موتورهای جست و جو نسبت به گذشته بسیار باهوش تر هستند و به هیچ عنوان ارزش صفحات حذف شده را به صفحه جدید انتقال نمی دهند.

در آخر می توان به این نتیجه رسید که استفاده از ریدایرکت نه تنها باعث از بین رفتن اعتبار صفحات سایت شما نمی شود بلکه می توانند مانع کپی شدن محتوای آنها شوند.

همانطور که در مقالات سئو ذکر شده است استفاده از محتوای کپی شده می تواند تاثیر مخربی را روی اعتبار سایت شما داشته باشد و برخلاف خواستار شما باعث پایین آمدن جایگاه سایت شما در موتورهای جست و جو شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرابین پندار تبریز

فرابین پندار تبریز | طراحی ، اجرا ، سئو و پشتیبانی وب سایت