اقتصادی ترین طراحی برای سایت خود را از ما بخواهیدمشاهده دمو

فرابین پندار ، طراحی سایت ، سئو سایت

1398
مطالب مرتبط
ui و ux چیست ؟

ui و ux چیست ؟


ui و ux چیست ؟

امروز در این مقاله می خواهیم در رابطه با ui و ux صحبت کنیم .

موضوعی که نمی توان برای آن یک استاندارد و شاخص خاص تعریف کرد و بیشتر به تجربه کاری شما بر میگردد.

ui و ux دو موضوع بسیار مهم در طراحی و برنامه نویسی وب سایت هستند که مکمل همدیگر هستند . یعنی اگر در کنار هم باشند نتیجه ای که مد نظر ما است را ایجاد خواهد کرد .

اگر بخواهیم ui و ux را به شکل مختصر توضیح دهیم می توان گف ui در واقع رابط کاربری و ایجاد ارتباط کننده شما با کاربر سایتتان است .

ui که مخفف user interface است در کل به مباحث رابط کاربری شما بر میگردد . زمانی که کاربری برای اولین بار می خواهد از سایت شما بازدید کند اولین چیزی که در بحث ui و ux  برای او پدیدار می شود ظاهر وب سایت شماست .

ظاهر وب سایت به گفته عموم 70 درصد قسمت اصلی کار شماست . کاربری که به سایت مراجعه می کند در وهله اول باید جذب سایت شود .

نحوه رنگ بندی ، استفاده از تصاویر با رنگ های جذاب و ظاهری زیبا در بتن کار ، ایجاد افکت های متنوع و استفاده از اسلایدر ها ، آکاردیون ها ، تب ها و…. همه و همه در ساخت یک ui خوب تاثیر گذار هستند .

پس در بحث ui و ux ، اول باید به بهینه سازی رابط کاربری بپردازیم . کاربری که از ui سایت خوشش نیاید ux خوبی هم از سایت شما نخواهد داشت .

حالا میپرسید ux چیه ؟

ux تجربه کاربر از کار با وب سایت شماست . در قدم اول گفتیم که در بحث ui و ux این دو موضوع مکمل هم هستند . اگر شما با رابط کاربری خوبی نتوانید کاربر را جذب کنید تجربه کاربر از سایت شما به هم می خورد و به این ترتیب یک ui ضعیف منجر به ایجاد یک ux ناخوشایند می شود.

چه کنیم تا ui و ux بهتری داشته باشیم ؟

برای اینکه در ui و ux قدرتمند شویم لازم است تا هم تجربه کسب کنیم ، هم نظرات کاربران را استفاده کنیم و هم از تجربیات افراد کاربلد استفاده کنیم.

برای مثال ما یک سایت ورزشی داریم که در داخل آن قسمتی برای ثبت نام کلاس های رایگان آموزشی ایجاد کرده ایم که شامل یک فرم برای ارسال اطلاعات است.

در وهله اول کاربری که به وب سایت شما مراجعه می کند انتظار دارد که خیلی سریع و راحت به قسمت مثلا ( کلاس های رایگان ) دسترسی پیدا کند .

زمانی که کاربر این قسمت را به سرعت و راحت پبدا کند قدم اول شما در ui و ux کردن آموزش های رایگان انجام شده است.

امام قدم دوم چیست ؟

قدم دوم برای داشتن یک ui و ux در این موضوع ، ساخت یک فرم کاربر پسند است به شکلی که هم ظاهر خوبی داشته باشد و هم کاربر از تکمیل کردن آن خسته نشود.

در داخل فرم نباید اطلاعاتی از کاربر خواسته شود که تهیه آن ها در آن واحد مشکل باشد . برای مثال اگر می توانیم با داشتن نام و نام خانوادگی ، نام پدر ، کد ملی و سن ، فرم خود را تکمیل کنیم و سایر اطلاعات را در مراحل بعدی و مراجعات حضوری کاربر دریافت کنیم چه بهتر که فرم خود را خلاصه کنیم.

بسیاری از کاربران زمانی که میبینند اطلاعات خواسته شده داخل فرم زیاد هستند و برخی ها نیاز به بررسی و استخراج اطلاعات خواسته شده دارند معمولا از تکمیل فرم خودداری می کنند و اصطلاحا کلا بیخیال می شوند.

پس می بینید که بحث ui و ux بیشتر بستگی به کسب تجارب در زمینه های مختلف دارد.

ابزارهای رایگان در ui و ux 

کاربران سایت ها معمولا عاشق ابزار های رایگان هستند . ابزار هایی که به شکل آنلاین و یا آفلاین به آنها خدمات ارائه کنند .

برای مثال سیستم های رزو رستوران یکی از این سیتم ها می تواند باشد . کاربر زمانی که به وب سایت شما مراجعه می کند چه انتظاراتی دارد ؟

کاربر آیا تمایل دارد که محل میز خود را انتخاب کند ؟ در اینصورت باید یک نمای تصویری از محل استقرار میز ها داشته باشیم تا به این ترتیبت کاربر از آن نمای داخل سایت لذت ببرد و یک ux خوب در ذهن او ایجاد شود.

و پس ازانتخاب محل مورد نظر به راحتی و با چند کلیک سفارش خود را تکمیل کند و منتظر موعد مقرر مراجعه باشد .

بدین تریتیب میبینید که کاربران وب سایت های مختلف با نیاز ها و درخواست های مختلف وارد وب سایت ها می سوند و در وهله اول برای  ایجاد یک ui و ux خوب باید این نیاز ها شناساییی شود ، با خدماتی که سایر رقبا ارائه می کنند بررسی و مقایسه شده و در نهایت یک پروژه قدرتنمد تر استارت بخورد .

در مقالات بعدی از نحوه استفاده از سایر قسمت های سایت برای ایجاد بستر مناسب ui و ux توضیح خواهیم داد.


شرکت فرابین پندار، طراحی سایت در تبریز، طراحی سایت، سئو سایت، پشتیبانی سایت، طراحی اپلیکیشن

با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرابین پندار تبریز

فرابین پندار تبریز | طراحی ، اجرا ، سئو و پشتیبانی وب سایت